A futuristic helmet that keeps you safe while providing maximum comfort. The Molino model comes equipped with a visor.
Vito helmets have been approved according to the most demanding international European homologation standard: ECE/ONU 22.05.P (EU).
The Vito Molino helmets feature a lightweight scratch-resistant visor that can be easily removed. An integrated sun shield is also included.
The interior comes with removable and washable padding and a user-friendly safety buckle. The micrometric buckle and double buckle are a pleasant enhancement.
Ventilation is located on the chin, on the top, and at the rear.
The helmet weights 1.65 kg.
Delivery time is 4 to 7 days from ordering.
Available in sizes S to XXL.
| Size | Head Circumference |
| S | 55-56 cm |
| M | 57-58 cm |
| L | 59-60 cm |
| XL | 61-62 cm |
| XXL | 63-64 cm |
| Brand | Vito |
|---|---|
| Helmet Type | Full-face Helmet |
| Certification | ECE 22-06 |
| Special features | Removable and washable lining |
| Visor Type | Clear anti-scratch visor, Integrated sun visor |
| Fastener Type | Micrometric buckle |
| Ventilation | Air vent system |
| Shell | Thermoplastic |
| Weight | 1650 g (+/- 50g) |

















